Results 2009

Results 2009

Add your name, time and rank by logging in and then returning to this page. If you have completed a race which isn't listed please click here to request a new race.
December 2009
Sat 26thClevedon AC Boxing Day Run
Sun 20thCity of Rockingham Triathlon
1h:14m:05s Samantha Hayward (6)
Sat 5thIronman Western Australia
9h:22m:01s Carle Green (33)
Sat 5thGower: Endurancelife coastal race
4h:06m:01s Matthew Bisco (9)
Paul Walsh, Lynne Rogers, Karen Bullen, James Lockley
November 2009
Sat 28thMen\'s Fitness Dirty Weekend Duathlon
Sun 22ndDB Max Chilly Duathlon
49m:24s Will Poole (33)
52m:17s Robert Stone (73)
1h:06m:53s Gregory Krawczyk (362)
Chris Sims, John Wood, Adrian Wilkins, Michael Simpson, Scott Watkins
Sun 8thSodbury Slog
1h:01m:47s Scott Watkins (31)
1h:02m:18s Robyn Golding (36)
Nick Buss, Kim Ingleby, Lindsay Smith, John Milkins, Mark Wiltshire, Lynne Rogers, Pascal Van Oosten, Tracey Garrett
Sat 7thTriandrun Winter Ballbuster Duathlon
Myles Arnott
Sat 7thDorset: Endurancelife coastal race
Sun 1stExmoor Beast - Sportive
Nick Buss, Toby Whitley, John Milkins, Simon Dawe, Gillian Taylor
October 2009
Sat 31stBAD Tri Hill Climb TT
Jonathon Burrage
Mon 26thDublin Marathon
Sun 25thBristol off-road Duathlon
Sun 25thGreat South Run
John Milkins
Sun 25thStroud Half Marathon
1h:17m:57s David Beddows (24)
1h:49m:42s Paul Hirst (?)
Nick Buss, Mark Leahy
Sun 25thITU World Long Distance Championships
4h:28m:27s Carle Green (9)
5h:57m:00s Bruce Willerton (44)
Sat 24thBeachy Head Marathon
4h:07m:00s Will Poole (?)
6h:04m:00s Andrea Beetles (?)
Sun 18thCardiff Half Marathon
1h:20m:15s Matthew Bisco (85)
1h:44m:00s Jason Thorn (?)
2h:03m:48s Andrea Beetles (?)
Sun 11thSwindon Half Marathon
Sun 4th Quelle Challenge Barcelona
9h:46m:27s Nicolas Saillard (86)
9h:51m:33s Neil Williams (114)
9h:55m:37s Andy Bullock (117)
10h:13m:36s Lisa Greenfield (1)
10h:32m:37s Matthew Bisco (258)
11h:29m:58s David Mitchell (?)
Justin Sanderson, Jeremy Ryan, Nick Thompson, Justin Sanderson, Vito Rubino, Adrian Breen, Chris Rowley, Mark Campion-Smith, Robert Forbes, Helen Whitley, Toby Whitley, Jamie Chisholm, Dave Steadman, Andrew Gillis, Nadia Saba-Dixon, Patrick Salmond, Catherine Williams, Martin Hollamby, Dave Holladay, Ceri Brown, Wendy Brown, Liz Hayward, Steve Walters
Sun 4th Quelle Challenge Barcelona (Relay)
8h:57m:23s John Russell (1)
12h:24m:00s Nina Killick (1)
Mel Lowe, Amy Newton, Ali Bradburn, Lucy Newall, Joanna Heal, David Lindsay, Chris Lowe, Sarah Willerton, Lawrence Blakeley, Mark Cummings, Sarah Phillips, Tanya Shaw
Sun 4thMen\'s Health 10km Challenge Cardiff
Kim Ingleby, Emma Davies, Tessa Bailey
Sun 4thWarwickshire Triathlon
1h:06m:55s Scott Watkins (14)
Sun 4thHumber Sprint
1h:17m:25s Steve Maden (72)
Sun 4thBike Blenheim Palace
Sun 4thWarwickshire Triathlon
September 2009
Sun 27thBustinskin Middle Distance Triathlon
7h:05m:00s Lynne Rogers (?)
David Joyner
Sun 27thWadebridge and Bodmin Triathlon
1h:28m:42s Robert Stone (8)
Sun 27thBrigg Sprint
1h:09m:58s Steve Maden (64)
Sun 20thNew Forest Middle Distance Triathlon
7h:08m:00s Anastasia Ireland (?)
Jonathan Boss, Camilla Barclay
Sun 20thPerranporth Triathlon
2h:07m:52s Marcus Mumford (13)
2h:07m:59s Will Poole (14)
2h:14m:06s Nick Vaughan (33)
2h:23m:12s Duncan Jeffery (90)
2h:23m:46s Neil Bromwich (95)
2h:26m:04s Philip Denny (111)
2h:28m:58s Mark Wiltshire (125)
Jonathan Waring, Paul Hawkins, Kirsti Robertson
Sun 20thLangport Triathlon
1h:34m:29s Maria Del Carmen Moon Park (129)
Sun 20thHighworth Triathlon
1h:02m:21s Nicolas Saillard (2)
1h:20m:29s Lindsay Smith (57)
Joe Singleton , Tessa Bailey
Sun 13thFowey Triathlon
1h:59m:08s Nick Vaughan (1)
Sun 13thBala Triathlon
2h:16m:08s John Wood (28)
2h:28m:40s Pascal Van Oosten (377)
Katherine Broomhall
Sun 13th Newquay Classic Triathlon
2h:36m:32s Will Poole (13)
2h:48m:14s Jonathan Boss (29)
Sun 13thITU Triathlon World Championships, Australia
2h:14m:37s Lisa Greenfield (4)
Rick Taylor, Natalie Smith, Jonathan Greenwood, Jane Leslie
Sun 13thHSBC Sprint Triathlon
1h:13m:00s Graham Wilkinson (5)
Sat 12thGreat North Swim
Sun 6thMonaco IM 70.3
7h:05m:00s Matthew Pedrazzini (?)
Emma Glynn, Mike Roberts, Greg Leach, Conal Newland
Sun 6thDorney Lake (Ironman Swim)
44m:49s John Wood (3)
53m:44s Graham Wilkinson (25)
55m:00s David Oziem (?)
55m:15s Matt Dunsbier (?)
57m:12s Justin Sanderson (?)
Liz Hayward, Tanya Shaw, Sarah Phillips
Sun 6thNewbury Triathlon
1h:02m:47s Robert Stone (7)
Laura Freeman
Sun 6thGuernsey Granite Man
Melanie Reid
Sun 6th Bristol Half Marathon
1h:13m:52s Nicolas Saillard (58)
1h:24m:59s Robyn Golding (233)
1h:26m:39s Jules Richards (259)
1h:27m:14s Marcus Mumford (320)
1h:28m:54s Dave Holladay (423)
1h:31m:27s Scott Watkins (588)
1h:31m:42s Graham Wright (?)
1h:32m:15s Will Poole (?)
1h:37m:09s Andy Hooper (1100)
1h:38m:12s Gregory Krawczyk (1238)
1h:39m:38s Philip Denny (1419)
1h:39m:48s Andrew Cummings (?)
1h:40m:59s Neil Bromwich (1596)
1h:41m:01s Gary Jones (1600)
1h:41m:43s Chris Vernon (1706)
1h:42m:50s Adrian Wilkins (1879)
1h:43m:47s Robert Read (2045)
1h:43m:58s Jonathon Burrage (2084)
1h:44m:30s Mark Wiltshire (2200)
1h:44m:58s Daniel Hodgson (2236)
1h:49m:30s Lindsay Smith (3184)
1h:56m:09s Nick Miskell (?)
1h:57m:25s Rob Bennett (?)
2h:02m:11s Tim Pocock (5961)
2h:12m:12s Michelle Day (?)
Carle Green, Vicky Shufflebottom, Annie Noble, Lucy Newall, Michelle White, Graham Stuart, Jonathan Riley, Rachel Jones, Lisa Wood, Liz Dobree, Karen Bullen, Chris Beadsmoore, Debbie Pocock, Nick Budd, Neil Prickett, Myles Arnott, Nathalie Vafiadis, David Mitchell, Jarad Collard, Laura Freeman, Chrissie Waple, Lowri Phillips, David Beddows, Melanie Redwood
Sun 6thCotswold Open Water Sprint
1h:00m:02s Matthew Bisco (9)
1h:06m:58s Ian Rogers (?)
1h:13m:04s Jonathan Cant (137)
1h:21m:30s Justin Morris (304)
Kim Ingleby, David Joyner, Katherine Broomhall, John Milkins, Camilla Barclay
Sun 6thCumberland Challenge
Sat 5thThe Vitruvian
5h:24m:56s John Wood (9)
Paul Hawkins
Wed 2ndCastle Coombe Duathlon
50m:07s Scott Watkins (15)
51m:18s Robert Stone (17)
56m:11s Andy Hooper (?)
1h:03m:00s Lynne Rogers (?)
1h:13m:00s Gillian Cox (?)
Myles Arnott, Rob Codling, Jonathon Burrage, Nicky Russell, Georgina Clarke
August 2009
Mon 31stThames Turbo Sprint
1h:31m:59s Ken Jones (309)
Mon 31stOxford Tri Sprint Triathlon
1h:05m:37s Robert Stone (16)
Sun 30th Malmesbury Triathlon
1h:01m:00s Carle Green (2)
1h:07m:11s Nick Buss (14)
1h:09m:57s Jonathon Burrage (32)
1h:11m:58s Daniel Hodgson (52)
1h:21m:36s Phil Morris (160)
1h:30m:50s Tim Pocock (255)
1h:33m:00s Rachel Mockett (?)
Rebecca Topham, Kim Ingleby
Sun 30thAction 100 Bike Ride
6h:20m:00s Mark Wiltshire (3)
6h:20m:01s Ashley Brookes (3)
Sat 29thThe Big Woody
10h:44m:26s Robert Edwards (4)
Joe Green
Sat 29thThe Little Woody
5h:57m:40s Martin Kilb (47)
8h:00m:11s Michael Simpson (121)
Karen Bullen, Dan Phillips, Camilla Barclay
Wed 26thDorney Lake Triathlon Series Race 4
Sun 23rdLittle Woody Middle Distance Triathlon
Sun 23rd
5h:58m:23s Andrew Cummings (45)
Chris Vernon
Sat 22nd National Club Relays
Lowri Phillips, Emma Davies, Sarah Phillips, Kirsti Robertson, Dave Holladay, Katherine Broomhall, Kirsty Mcgaul, Ashley Brookes, Maria Del Carmen Moon Park , Chrissie Waple, Nicolas Saillard, Lucy Newall, Sophie Leney, Anastasia Ireland, Simon Smith, Jonathan Waring, Matthew Bisco, Gregory Krawczyk, Marcus Mumford, Nina Killick, Natalie Smith, Ruth Bradbrook, Dan Phillips
Mon 17thTBAS Castle Combe Summer Duathlon
Sun 16thIronman Lake Stevens 70.3
Richard Greaves
Sun 16thWorthing Triathlon
Jane Leslie, Jonathan Greenwood, Camilla Barclay
Sun 16thVale of Pewsey Triathlon
1h:30m:49s Adrian Wilkins (28)
Sat 15thRace the Train
1h:32m:29s Matthew Bisco (9)
Sat 15thHyde Park World Invitation Paratriathlon
Sun 9thBournemouth Sea Swim (Ironman Swim)
49m:20s John Wood (1)
Sarah Phillips, David Oziem, Justin Sanderson, Claire Robertson, Matt Dunsbier, Carle Green
Sun 9thSwanage Classic Standard Triathlon
2h:19m:00s Lisa Greenfield (2)
2h:19m:37s Will Poole (5)
2h:51m:04s David Matthews (253)
Kim Ingleby, Katherine Broomhall, Camilla Barclay
Sat 8thNorseman Xtreme Triathlon
14h:17m:00s Warren Pickles (57)
Wed 5thCastle Coombe Duathlon
42m:53s Dan Phillips (3)
46m:26s Nicolas Saillard (9)
51m:24s Jonathon Burrage (?)
51m:25s Martin Kilb (41)
Myles Arnott, Rob Codling, Matthew Pedrazzini, Nicky Russell, Scott Watkins, Adrian Breen, Marcus Mumford, Philip Denny
Mon 3rdBlaise Blazer
24m:15s Marcus Mumford (2)
Kim Ingleby
Sun 2ndAntwerp IM 70.3
John Matthews
Sun 2ndIM UK
10h:53m:19s Laurence Hewetson (72)
11h:39m:21s Nick Buss (199)
11h:48m:00s Bruce Willerton (237)
11h:48m:39s Craig Ashton (237)
13h:24m:55s Mark Wiltshire (737)
William Cryne
Sun 2ndLondon Triathlon
2h:10m:58s John Wood (?)
2h:12m:12s Rob Forbes (?)
2h:25m:02s Duncan Jeffery (?)
2h:27m:21s Russell Newmarch (176)
2h:28m:35s Andy Hooper (?)
2h:29m:01s Robert Read (218)
2h:32m:48s Daniel Hodgson (?)
2h:48m:44s Michelle White (?)
2h:56m:12s Jonathan Rowe (?)
2h:58m:52s Chris Sims (?)
Simon Rydings, Lowri Phillips, Rachael Eyre
Sat 1stLondon Triathlon
1h:23m:05s Zak Garrett (240)
Mel Macdougall, Rachel Mockett, Nick Dempsey
July 2009
Thu 30thAlpe d\'Huez Triathlon
2h:41m:21s Nick Vaughan (266)
Rory Gibson
Thu 30thInter-Services Standard Distance Championships
Kirsti Robertson
Wed 29thDorney Lake Triathlon Series Race 3
Sun 26thStrathclyde Triathlon
Dan Phillips, Natalie Smith, Jane Leslie, Jonathan Greenwood
Sun 26th Bristol Triathlon
1h:10m:20s Nicolas Saillard (7)
1h:14m:14s Scott Watkins (18)
1h:15m:00s Robyn Golding (2)
1h:15m:29s Jonathon Burrage (22)
1h:17m:24s Graham Cook (30)
1h:18m:07s Oliver Mclaren (39)
1h:18m:56s Daniel Hodgson (45)
1h:20m:34s Philip Denny (?)
1h:22m:41s Ashley Brookes (69)
1h:24m:17s Chris Vernon (83)
1h:25m:48s Gary Jones (98)
1h:25m:52s Craig Sankey (99)
1h:26m:24s Justin Morris (105)
1h:32m:26s Liz Dobree (?)
William Cryne, Catherine Ross, Paul Bristow, Tessa Bailey, Piers Calascione, Paul Cann, Robin Smith, Steve Macdonald, Nathalie Vafiadis, Lee Harper, Chris Sims
Sun 26thTrentham Big Half
4h:47m:52s Neil Williams (7)
Catherine Williams
Sun 26thTrowbridge Triathlon
1h:14m:14s Robert Edwards (9)
Sun 26thStrathclyde Standard Triathlon
Sun 26thTidworth Sprint
Sat 25th Bristol Triathlon (Junior)
Jack Sowden, Harry Sowden, Archie Bannister, Lois Annett
Sat 25thTour of Black Mountains
John Milkins
Sat 25thCheltenham Super Sprint Off Road Triathlon
Mon 20thL\'Etape Du Tour
Rory Gibson, Robin Hague
Mon 20thClevedon Long Swim
16m:36s Dan Oakley (6)
Sun 19thBournemouth Pier to Pier Swim
Sarah Phillips, Jake Stapleton
Sun 19thVineman Ironman 70.3
Richard Greaves
Sun 19thWakefield Triathlon
Sun 19th Bath Triathlon
1h:29m:12s Oliver Mclaren (11)
1h:38m:12s Joe Singleton (?)
1h:39m:25s Chris Vernon (46)
1h:40m:01s Gary Jones (49)
1h:41m:55s Craig Sankey (58)
1h:50m:04s Lindsay Smith (?)
2h:14m:16s Matthew Bisco (2)
2h:14m:54s Andy Bullock (3)
2h:24m:00s Lisa Greenfield (1)
2h:25m:56s John Wood (18)
Catherine Ross, Jonathan Waring, Mark Cummings, Jarad Collard, Jonathon Burrage, Camilla Barclay, Anastasia Ireland, Kirsti Robertson, Lowri Phillips, Tony Parish, Nick Dempsey, James Holder
Sun 19thBox End Long Swim
57m:21s David Oziem (18)
59m:00s Matt Dunsbier (25)
Chris Rowley, Kirsty Mcgaul
Sun 19thAutoglass Bedford Classic
2h:38m:18s Jonathan Greenwood (8)
2h:42m:08s Jane Leslie (2)
Sat 18thThe FRF Mazda Gower Duathlon
2h:02m:00s Nicky Russell (1)
2h:23m:13s Myles Arnott (?)
Sun 12thIronman Switzerland
Phil Brooks
Sun 12thSouth West Triathlon (sprint)
Christopher Porton, Stephanie Mireylees, Kim Ingleby
Sun 12thBradford On Avon Triathlon
1h:06m:00s Geoff Twinning (11)
1h:09m:39s Russell Newmarch (23)
1h:16m:47s Zak Garrett (60)
1h:18m:51s Rebecca Topham (66)
Sun 12thWeymouth Triathlon
2h:25m:03s Greg Leach (17)
Emma Glynn, Matthew Pedrazzini
Sun 12thPlymouth Triathlon
Graham Cook
Sun 12thThe Devil Ride Cyclo Sportive
John Shepherd
Sat 11thUpton-upon-Severn Triathlon
1h:21m:54s Richard Carling (22)
2h:42m:03s Dan Oakley (111)
Paul Hawkins, Nick Dempsey
Sat 11thPembrokeshire Coast Triathlon
Paul Winteringham
Sun 5thIronman Germany
14h:05m:58s Paul Hirst (?)
Sun 5thIronman Austria
9h:28m:14s Carle Green (81)
10h:24m:22s Marcus Mumford (392)
11h:14m:28s Stephen Eastaugh-Waring (?)
Neil Bromwich, Clive Marston
Sun 5thEastnor Castle Olympic/Middle Distance
Karen Bullen, Dave Steadman
Sun 5thSouth Cerney Long Swim
48m:16s Geoff Twinning (3)
52m:54s Graham Wilkinson (16)
56m:53s David Oziem (33)
58m:43s Robert Edwards (47)
1h:00m:13s Neil Williams (52)
1h:08m:00s Mark Wiltshire (?)
1h:18m:10s Claire Robertson (173)
Catherine Williams, Matt Dunsbier, Kat Zolkiewicz
Sun 5thBournemouth International Triathlon
Natalie Smith, Stephen Tarling
Sun 5thETU Triathlon Championships, Holten
2h:12m:29s Matthew Bisco (21)
2h:22m:35s John Wood (?)
Sun 5thSteelman Olympic Distance Triathlon
Camilla Barclay
Sat 4thTimex WomenOnly Triathlon
1h:50m:47s Samantha Hayward (17)
Joanna Wass, Stephanie Mireylees
Wed 1stMonster Duathlon
1h:39m:13s Chris Beadsmoore (49)
1h:42m:34s Dan Oakley (59)
1h:52m:56s Myles Arnott (?)
Rob Codling, Jonathon Burrage
June 2009
Sun 28thIronman France
11h:53m:03s Will Poole (995)
13h:56m:31s Pierre O Conghaile (?)
Sun 28thA Day in the Lakes Triathlon
5h:48m:56s Joe Green (2)
5h:51m:41s Nick Vaughan (36)
Dave Holladay
Sun 28thDartmoor Classic Sportive
John Milkins, Paul Derrick, John Russell
Sun 28thHenley Swim
30m:36s David Oziem (16)
35m:15s Kirsty Mcgaul (54)
37m:30s Richard Pinchin (?)
Marcus Mumford, Matt Dunsbier, Neil Bromwich, Katherine Broomhall
Thu 25thThe Royal Navy Triathlon Championships
Wed 24thDorney Lake Triathlon Series Race 2
Sun 21stNorthumberland Triathlon
2h:23m:31s Jonathan Greenwood (4)
2h:33m:17s Jane Leslie (1)
Dan Phillips, Katherine Broomhall
Sun 21st South Cerney Classic Triathlon
2h:09m:40s Laurence Hewetson (8)
2h:28m:43s Martin Kilb (90)
2h:40m:26s Daniel Hodgson (132)
2h:48m:08s Craig Sankey (?)
2h:59m:00s Anastasia Ireland (?)
Marcus Mumford, Kirsty Mcgaul, Neil Bromwich, David Joyner, Huw Jones, Karen Bullen, Jonathan Waring, Chris Sims, Graham Cook, Richard Hendy, James Holder
Sun 21stMarlborough Sprint Triathlon
1h:46m:55s Natalie Smith (7)
Sun 21stClevedon Aquathon
34m:00s Geoff Twinning (1)
Sun 21stLiverpool Triathlon
Sun 14thWindsor Triathlon
2h:08m:59s Dan Phillips (14)
2h:57m:45s Justin Morris (1249)
Mark Cummings
Sun 14thBala Middle Distance
4h:52m:06s Robert Edwards (111)
5h:25m:10s David Beddows (271)
Kirsti Robertson, Dave Steadman, Andrea Beetles
Sun 14thDragon Ride
5h:20m:26s Ashley Brookes (120)
6h:08m:24s John Russell (24)
7h:03m:00s Paul Cann (?)
7h:17m:48s Adam Whittle (529)
Nadia Saba-Dixon, Huw Jones, Toby Whitley, Paul Hawkins, Nina Killick, Sarah Barber, Paul Walsh, Andy Bullock, Phil Brooks
Sun 14th Burnham-on-Sea Triathlon
1h:09m:33s Jonathon Burrage (31)
Andrew Gillis, Andy Hayes
Sun 14thUK Ironman 70.3
5h:47m:15s Tony Parish (?)
5h:52m:42s Craig Ashton (247)
Mark Harris, Chris Rowley
Sat 13thMan versus Horse Marathon
Sun 7thMiddle Distance Half Iron Aquathlon
Camilla Barclay
Sun 7thWeymouth Middle Distance Triathlon
4h:36m:16s Nicolas Saillard (26)
5h:11m:42s David Mitchell (121)
5h:16m:19s Stephen Tarling (143)
5h:48m:00s Paul Hirst (?)
William Cryne
Sun 7thBlenheim Sprint Triathlon
1h:13m:20s Matthew Bisco (7)
1h:18m:11s John Wood (?)
1h:18m:53s Jonathan Waring (72)
1h:27m:23s Andrew Allan-Jones (?)
1h:29m:37s Oliver Smedley (697)
1h:31m:41s Jonathan Cant (?)
1h:37m:20s Simon Rydings (?)
1h:43m:00s Nick Dempsey (?)
1h:43m:34s Emma Davies (?)
Lucy Newall, Vito Rubino, Doug O\'Gorman, Matthew Pedrazzini
Sun 7thWeymouth Sprint Triathlon
Melanie Reid, Damian Reid
Sun 7th Cotswold Women Only Triathlon
58m:45s Nathalie Vafiadis (3)
1h:19m:08s Anastasia Ireland (26)
1h:19m:29s Rebecca Topham (31)
Karen Bullen, Lowri Phillips, Emma Glynn, Joanna Wass, Stephanie Griffiths, Chrissie Waple, Lisa Wood
Sun 7thHelston Sprint Triathlon
Kim Ingleby
Sun 7thTour of Pembrokeshire
Sat 6thNational Disabled Tri Championships
Wed 3rdCastle Coombe Duathlon
45m:55s Marcus Mumford (8)
52m:45s Jonathan Waring (?)
52m:55s Chris Beadsmoore (69)
53m:17s Martin Kilb (72)
57m:15s Myles Arnott (?)
1h:01m:00s Matthew Pedrazzini (?)
Casimir Ludwig, Rob Codling, Jonathon Burrage, Nathalie Vafiadis
May 2009
Sun 31stSwashbuckler Middle Distance Triathlon
4h:07m:52s Carle Green (3)
4h:29m:24s Andy Bullock (25)
4h:42m:23s Dave Holladay (52)
4h:46m:00s Martin Hollamby (59)
5h:27m:00s Nadia Saba-Dixon (?)
Justin Sanderson, Huw Jones, Phil Brooks
Sun 31stHayle Middle Distance Triathlon
4h:45m:00s Marcus Mumford (5)
4h:50m:48s Neil Williams (8)
5h:20m:05s Nick Vaughan (35)
5h:37m:19s Neil Bromwich (62)
5h:54m:33s Mark Wiltshire (75)
Clive Marston, Mathew Pearson, Kirsti Robertson, Catherine Williams
Sun 31stWesternbirt Triathlon
1h:18m:45s Daniel Hodgson (66)
1h:19m:11s Russell Newmarch (69)
1h:20m:45s Rebecca Topham (82)
1h:24m:11s Phil Morris (124)
1h:26m:46s Ashley Brookes (186)
Andy Boysan
Wed 27thDorney Lake Triathlon Series Race 1
1h:18m:50s Jonathan Boss (?)
Mon 25thNewry Half Marathon
Tim Pocock, Debbie Pocock
Sun 24thBig Cow Sprint 1
Mark Cummings
Sun 24thPlymouth Half Marathon
2h:07m:42s Dean Pallister (?)
Sun 24th Gloucester Triathlon
1h:00m:37s Andy Bullock (7)
1h:10m:31s Gregory Krawczyk (53)
1h:20m:14s Justin Morris (126)
Steve Walters, Lisa Greenfield , Chris Sims, Lowri Phillips, Kate Ross, Kirsti Robertson, Nick Thompson, Vito Rubino, Katherine Broomhall
Sat 23rdLanzarote IM
10h:58m:19s Laurence Hewetson (189)
John Matthews, Paul Hawkins, Ruth Bradbrook
Sat 23rdTour of Wessex (23rd-25th)
4h:17m:24s Ashley Brookes (33)
Andy Boysan, John Russell, Jake Stapleton, Andre Chapman, Mike Roberts, Dave Steadman
Sat 23rdLittle Beaver Triathlon
Sun 17thTewkesbury Sprint Triathlon
1h:22m:51s Camilla Barclay (6)
Sun 10thHilly Hampshire 100 Cyclesportive
Clive Marston, Kirsti Robertson, Sarah Barber
Sun 10thBristol 10k
35m:38s James Leith (48)
36m:45s Matthew Bisco (65)
40m:30s Graham Wright (?)
41m:15s Dave Holladay (237)
41m:57s Jonathon Burrage (280)
42m:10s Chris Beadsmoore (293)
42m:21s Paul Gamlin (?)
44m:00s Nick Hounsfield (513)
44m:47s Phil Morris (586)
46m:17s Daniel Hodgson (?)
46m:19s Gareth Edwards (?)
46m:46s Myles Arnott (?)
47m:14s Fiona Duncan (?)
48m:46s Janine Talbot (1303)
49m:25s Chris Vernon (1442)
50m:35s Liz Dobree (1700)
52m:56s Craig Sankey (?)
57m:00s Zak Garrett (?)
Dan Phillips, Oliver Smedley, James Uings, Hannah Cripps, Tim Pocock, Vito Rubino, Andrew Edwards, David Williams, Lowri Phillips, Debbie Pocock, Nathalie Vafiadis, Roxanne Hacker
Sun 10thLydney Triathlon
1h:09m:55s Russell Newmarch (31)
Sun 10thBlaenafon Triathlon
2h:54m:48s Robert Edwards (5)
John Milkins
Sun 10th Exeter Triathlon
Sun 10thCotswold Super Sprint Triathlon
1h:09m:51s David Matthews (111)
Wed 6thCastle Coombe Duathlon
52m:45s Jonathan Waring (?)
53m:27s Jonathon Burrage (41)
56m:10s Martin Kilb (65)
1h:00m:43s Myles Arnott (94)
Rob Codling
Mon 4th Springfield Triathlon
1h:04m:03s Andy Bullock (7)
1h:16m:08s Piers Calascione (74)
1h:16m:23s Zak Garrett (79)
1h:26m:18s Rebecca Topham (149)
1h:27m:52s Camilla Barclay (3)
Natalie Smith, Daniel Hodgson, Katherine Broomhall, James Leith, Andy Hayes, Chris Rowley, Fiona Duncan, Kate Ross, Nick Budd
Sun 3rdForest of Dean Cyclesportive
Clive Marston, Mark Schiller, Jonathan Waring, John Milkins, Paul Hawkins, Tony Parish
Sun 3rdThe New Forest Triathlon
April 2009
Sun 26thWhite Horse Challenge
Mark Schiller, David Joyner, Simon Jenkins, Joe Green, Nick Charles, Paul Hawkins, Nina Killick, Ruth Bradbrook
Sun 26thLondon Marathon
3h:19m:48s Samantha Hayward (2703)
4h:27m:58s Jane Leslie (?)
Sun 19thIronman China 70.3
Richard Greaves
Sun 19thNorth Cornwall Tor
4h:51m:01s John Shepherd (11)
5h:58m:00s Marcus Mumford (1)
7h:34m:02s Neil Bromwich (?)
8h:28m:30s Natalie Smith (6)
John Milkins, Katherine Broomhall, Toby Whitley, Kirsty Mcgaul
Sun 19thWinchester Triathlon
1h:31m:05s Dan Phillips (3)
Carle Green
Sun 19thFrenchay 10km
Kim Ingleby, Karl Rust
Sun 19th Burnham-on-Sea Aquathlon
Sun 19thTewksbury Aquathlon Series
25m:18s Graham Wilkinson (6)
Fri 10thCastle Combe Easter Classic Criterium
John Russell, Matthew Leathwood, Kirsti Robertson, Andre Chapman, Sarah Barber
March 2009
Sun 29thMarathon des Sables
James Burniston
Fri 27thVOTWO Jurassic Coast Challenge (27th-29th)
Mon 23rdSingapore IM 70.3
Sun 22nd Cheddar Aquathlon
44m:45s Nina Killick (3)
Sun 22ndTewksbury Aquathlon Series
Sun 15thForest of Dean Half Marathon
1h:23m:38s Marcus Mumford (23)
1h:25m:46s Nick Vaughan (42)
1h:31m:13s Robert Edwards (105)
1h:34m:47s David Mitchell (?)
1h:39m:37s Adam Whittle (263)
1h:44m:44s Lynne Rogers (?)
1h:46m:10s Anastasia Ireland (?)
Andrea Beetles, Anna Kusiak, Kim Ingleby, Isaac Alcaide, Lorna Burrows, Mark Schiller, Neil Bromwich, Karen Bullen, Lorna Connelly, Melanie Reid
Sun 15thBath Half Marathon
1h:17m:52s James Leith (83)
1h:18m:59s Dan Phillips (103)
1h:22m:28s Laurence Hewetson (164)
1h:22m:48s Andy Bullock (181)
1h:26m:58s Martin Hollamby (308)
1h:31m:51s Richard Hendy (570)
1h:42m:44s Chris Vernon (1607)
1h:45m:15s Rebecca Topham (?)
1h:47m:33s Jonathon Burrage (2110)
1h:55m:00s Nick Hounsfield (?)
2h:01m:44s Tim Pocock (5240)
Lowri Phillips, Phil Morris, William Cryne, Katherine Broomhall, James Uings, Lucy Newall, Kirsti Robertson
Sun 8thBradley Stoke Aquathlon
50m:33s James Leith (1)
Kerry Sinanan, Kirsti Robertson, Andy Hayes, Emma Davies, Dan Phillips, Chris Sims, Hannah Cripps, Katherine Broomhall, Mark Hillier, Mark Wiltshire
Sun 8thGrizzly
2h:46m:57s Matthew Bisco (32)
2h:53m:00s Stephen Eastaugh-Waring (57)
Sun 8thCirencester Offroad Duathlon
Tim Pocock, Karen Bullen, Melanie Reid
Sun 8thThe Kamikaze
Sat 7thNew Zealand IM
Sun 1stDB Max Castle Combe Chilly Duathlon
55m:13s Graham Wilkinson (67)
55m:41s Gregory Krawczyk (72)
Jonathan Waring, Patrick Newman
Sun 1stSevern RC 2up and Solo time trial U17 Course
John Milkins
February 2009
Sun 22ndWeston Tough Ten
59m:06s James Leith (10)
1h:02m:35s Matthew Bisco (27)
1h:09m:41s Andy Bullock (107)
John Russell, Elly Gray, Anna Kusiak, Anna Kusiak, Richard Dennis, Lynne Rogers, Martin Hollamby, Carle Green, Lucy Newall, Nadia Saba-Dixon, Phil Brooks, Andy Hayes, Mark Hillier, Patrick Newman
Sun 22ndTaunton Aquathlon
Emma Davies, Melanie Reid
Sun 22ndTerminator Cross Country
1h:26m:31s Laurence Hewetson (17)
Sun 15thTewksbury Aquathlon Series
27m:14s Graham Wilkinson (11)
Sun 8thDursley Dozen
1h:50m:42s Laurence Hewetson (1)
Phil Brooks, Nadia Saba-Dixon, Oliver Mclaren, Nick Vaughan, Andy Bullock
January 2009
Sun 18thTewksbury Aquathlon Series
28m:07s Graham Wilkinson (4)
Sat 17thChallenge Wanaka
Toby Whitley, Helen Whitley
Sun 4thWorcester Aquathlon
29m:22s Jonathan Greenwood (1)

Result pages

Result list recent changes

Rosemary Obey finished North Bristol Triathlon
Michael Hodges finished North Bristol Triathlon
Andrew Bull finished Ironman Wales
Andrew Bull finished Cotswold Classic
Nick Roberts finished Ironman Copenhagen
Simon Rustom finished London Triathlon
Simon Rustom finished London Triathlon
Rob Smith finished Ironman Copenhagen
Rob Smith finished Swashbuckler Middle Distance
Sal Craig finished North Bristol Triathlon
Sal Craig finished Bristol Half Marathon