Results 2008

Results 2008

Add your name, time and rank by logging in and then returning to this page. If you have completed a race which isn't listed please click here to request a new race.
December 2008
Sun 7thIronman Western Australia
9h:22m:53s Carle Green (50)
November 2008
Sun 9thSodbury Slog
1h:29m:20s Adam Whittle (259)
Tue 4thVotwo Dirty Double Adventure Race
2h:32m:45s Matthew Baxter (11)
Sun 2ndExmoor Beast
Toby Whitley, Helen Whitley, Andre Chapman, Simon Langton Hewer, Jo Eatough, Carle Green, Robert Forbes, John Russell, David Hodgson
October 2008
Sun 26thStroud Half Marathon
Liz Hayward
Sun 26thThe New Forest Sandy Balls Duathlon
1h:30m:01s Nick Vaughan (12)
Sat 25th 0900 BAD Tri Hill Climb Challenge
4m:22s Will Poole (?)
Marcus Mumford, John Matthews, Jonathan Waring, John Russell
Sat 25thOriginal Mountain Marathon (2 day)
Adam Whittle
Sun 19thAmsterdam Half Marathon
Sun 12thBlack Sheep Sports Duathlon
Eric Downey
Sun 12thWadebridge Sprint Triathlon
Sun 12thRoyal Parks Half Marathon London
Sun 5thAutumn Epic Cyclosportive
6h:02m:00s Neil Bromwich (81)
John Russell, Mat Greener
Sat 4th Bude Quadrathlon
Ruth Bradbrook
September 2008
Sun 28thWorld Duathlon Championships
Sun 28thBodmin Sprint Triathlon
Sun 21stNewent Sprint Triathlon
Robin Smith
Sun 21st New Forest Middle Distance
5h:21m:00s Joe Green (29)
Lee Woodland, Ruth Bradbrook, Clive Marston, Matthew Leathwood
Sun 21stPerranporth Surf Triathlon
2h:15m:57s Nick Vaughan (55)
2h:22m:44s Jonathan Waring (102)
Paul Hawkins
Sun 21stResolven 25mile TT
John Milkins
Sun 21stBrighton Triathlon
2h:31m:13s Jonathan Boss (66)
Dene Percy, Matt Dunsbier, Adrian Smalley
Sun 21stSteve Bird Memorial Triathlon
Sun 21stCrawley Late Summer Triathlon
1h:15m:23s Martin Hollamby (7)
Sun 14thBala Standard
2h:31m:48s Natalie Smith (20)
Sun 14thWest Wight Triathlon
Richard Wilson
Sun 14thNorthumberland Tri Festival
Dene Percy, Katherine Broomhall
Sun 7th Newquay Classic
Lee Davies
Sun 7thIronman Sherbourne
12h:10m:28s Bruce Willerton (333)
13h:13m:59s Mark Hillier (668)
14h:24m:35s Jenny Williams (945)
15h:35m:25s Michael Simpson (1114)
Michael Court
Sun 7thCotswold Sprint
1h:04m:58s Matthew Bisco (17)
1h:50m:31s Andy Chapman (365)
Andy Bullock, John Milkins, Justin Sanderson, Freya Evans, Karen Bullen, Deborah Pratley, David Joyner, Eric Downey, Peter Westmore
Sun 7thFowey River Triathlon
Sat 6thThe Vitruvian Middle Distance
4h:24m:02s Carle Green (34)
Thomas Barnes
Wed 3rdBath Amphibians Duathlon
August 2008
Sun 31stGraniteman Middle Distance
Paul Hawkins
Sat 30thITU Long Course World Championships
Wed 27thEvents Dorney Lake Sprint Triathlon #4
1h:12m:47s Jonathan Boss (76)
Sun 24thMalmesbury Sprint Triathlon
Andy White
Sun 17thConcord Sprint Triathlon
1h:19m:55s Adrian Smalley (52)
Lowri Phillips, Nathalie Vafiadis
Sat 16thLittle and Big Woody
5h:41m:00s Bruce Willerton (49)
Eric Downey, John Milkins, Norris Riley, David Oziem
Tue 12th1900 2-up TT @ Castle Combe
Andy Bullock, Justin Sanderson, David Lindsay, Andre Chapman, Carle Green, Toby Whitley, John Russell
Sun 10th Swanage Standard
2h:13m:07s Matthew Leathwood (10)
2h:24m:37s Nick Vaughan (50)
Dan Phillips, Eric Downey, Rob Dixon
Sun 10thThe London Triathlon
2h:11m:42s Matthew Bisco (5)
2h:21m:07s Joshua Allerton (?)
2h:29m:45s Chris Smith (161)
3h:01m:16s Nick Dempsey (808)
Matt Dunsbier, David Joyner, Nick Buss, Samantha Joyner, Adrian Kennett, Stu Todd, Steve Pegram, Greg Leach, Simon Tait, Thomas Barnes, Tom Low, Peter Conchie
Sun 10thSwanage Sprint Triathlon
Richard Wilson
Sun 10thDevil Ride
David Oziem, Carle Green, Toby Whitley
Sun 10thThornbury 25mile TT (U18c)
John Milkins
Sun 10thDB Max Duathlon
Sat 9thNorseman Xtreme Triathlon
Sat 9thThe London Triathlon
1h:15m:37s Lee Davies (36)
Justin Sanderson, Joshua Allerton, Marcus Mumford, Helen Key, Andre Chapman
Wed 6thBath Amphibians Duathlon
Sun 3rdAntwerp 70.3
4h:48m:00s John Matthews (173)
Jesse Davies
Sun 3rdHayle Triathlon
2h:54m:00s Mark Wiltshire (?)
Mathew Pearson, Hilary Pearson, Bernie Prettejohn, Sarah Johnson
Sat 2nd National Club Relays Nottingham
Nadia Saba-Dixon, Dan Phillips, Rita Wania, Ruth Bradbrook, Carle Green, Adam Whittle, Justin Sanderson, Mel Lowe, Ali Bradburn, Piers Calascione
Sat 2ndThornbury 10mile TT (U7b)
John Milkins
July 2008
Wed 30thEvents Dorney Lake Sprint Triathlon #3
1h:15m:06s Jonathan Boss (116)
Sun 27th Bath Standard & Sprint
1h:25m:09s Lee Davies (11)
1h:29m:48s Adam Whittle (25)
1h:42m:29s Lindsay Smith (77)
1h:54m:19s Nick Dempsey (128)
2h:15m:00s Matthew Leathwood (5)
2h:17m:00s Eric Downey (1)
2h:19m:25s Andy Bullock (14)
2h:19m:38s Carle Green (14)
2h:30m:59s Stu Todd (40)
2h:31m:18s Martin Hollamby (41)
2h:41m:55s Jonathan Waring (23)
2h:45m:26s Chris Smith (64)
2h:46m:52s Piers Calascione (116)
2h:47m:04s Natalie Smith (12)
Steve Dagless, Robin Smith, Justin Sanderson, Mel Lowe, Tom Hambling, Rita Wania, Paul Casson, Elly Gray, Matilda Woodard, John Russell, Steve Adams, Thomas Barnes, Mike Simmons, Matt Dunsbier, Nina Killick, Anastasia Ireland, Lee Woodland, Mj Widdup
Sun 27thTidworth Fast Twitch Triathlon
John Milkins
Sun 27thStert Island Swim
Paul Hawkins
Sun 20thPlymouth Triathlon
Britta Maria Sorensen, John Milkins
Sun 20thPurbeck Triathlon
Sun 20thTuska Triathlon
Paul Hawkins, Katherine Broomhall
Sun 20thBananaMan Sprint Triathlon
Richard Wilson, Karl Rust
Sun 20thEdinburgh Rat Race (Day 2)
Nadia Saba-Dixon, Ruth Bradbrook
Sun 20thNew York City Triathlon
2h:40m:00s Dene Percy (142)
Sat 19thEdinburgh Rat Race (Day 1)
Nadia Saba-Dixon, Ruth Bradbrook
Sun 13thIronman Switzerland
Graham Stuart, Jonathan Jones, James Burniston
Sun 13thQuelle Challenge Roth
11h:22m:02s Phil Brooks (1076)
Sun 13thForestman (Full Ironman)
Sun 13thIronman Austria
11h:27m:20s Ali Bradburn (1253)
12h:41m:04s Paul Winteringham (1796)
Andrew Parsons
Sun 13thDorney Lake Steelman
2h:15m:15s Matthew Bisco (41)
Sat 12thTIMEX Women Only Triathlon
1h:15m:54s Sophie Leney (33)
1h:33m:03s Vicky Pyne (299)
Lindsay Gedling, Lowri Phillips, Stephanie Griffiths
Sat 12thThe Belvoir Middle Distance Triathlon
Sat 12thZurich Olympic Distance Triathlon
Oliver Johnston
Sun 6thBournemouth International Triathlon
Adrian Kennett
Sun 6thThe Wakefield Triathlon - National Age Group Triathlon Championships
Matthew Bisco, Jane Leslie
Sun 6thIronman Germany
10h:05m:26s Neil Williams (378)
Sat 5thCorrieyairack Challenge
4h:29m:38s David Lindsay (30)
June 2008
Sun 29th Eastnor Castle Middle Distance
Karl Rust, Eric Downey, Alex Moyle, Ruth Bradbrook
Wed 25thHMS Raleigh Sprint Triathlon
Sun 22ndCircuit of the Cotswolds Cyclosportive
5h:23m:36s John Russell (1)
Sun 22ndSouth Cerney Olympic
2h:26m:46s Steve Adams (38)
Eric Downey, David Joyner, Andrew Parsons, Natalie Smith, Oliver Johnston, John Milkins, Samantha Joyner, Kate Ross, Paul Hawkins
Sun 22ndMarlborough Triathlon
Justin Sanderson
Sat 21stXTERRA UK
Coen De Groot, Luke Taylor
Sun 15thWimbleball UK 70.3
5h:14m:34s Neil Williams (41)
5h:21m:05s Matthew Bisco (64)
5h:22m:58s Carle Green (69)
5h:36m:33s Marcus Mumford (109)
6h:03m:22s David Beddows (263)
8h:02m:01s Michael Simpson (777)
Jesse Davies, Kuok Yuen Teh, Catherine Williams, Nick Buss, Neil Bromwich, Karen Bullen, Michael Court, Paul Hirst
Sun 15thDragon ride cycle sportif
5h:30m:38s David Oziem (8)
Mat Greener, John Russell, Phil Brooks, Toby Whitley
Sun 15thWindsor Triathlon
2h:30m:00s Katherine Broomhall (6)
2h:32m:39s Adam Whittle (354)
Robin Smith, Matt Dunsbier
Sun 15thBristol Rat Race (Day 2)
Nadia Saba-Dixon, Coen De Groot, Jake Stapleton, Nina Killick, Justin Sanderson
Sat 14thBristol Rat Race (Day 1)
Nadia Saba-Dixon, Coen De Groot, Jake Stapleton, Nina Killick, Justin Sanderson
Sun 8thBlenheim Triathlon
1h:14m:56s Matthew Bisco (20)
Sun 8thTatton Park Triathlon
Sun 8thCotswold Women Only Triathlon
Lowri Phillips
Sun 8thBala Middle Distance
5h:03m:23s Nick Vaughan (84)
Sun 8thSouth Cerney Long Swim
Phil Brooks
Sun 8thTour of Pembrokeshire cycle sportif
Mat Greener, David Wollas
Sat 7thBlenheim Triathlon
Paul Casson, Jonathan Waring, Alex Moyle, Laura Williams, Matt Dunsbier
Sat 7thITU Triathlon World Championships, Vancouver
2h:18m:00s Rachel Leathwood (23)
2h:23m:09s Ali Bradburn (25)
Dan Phillips, Paul Horsfall, Andy Bullock, James Leith
Sat 7thSam Haughton Challenge
David Lindsay
Sun 1st Westonbirt Sprint
1h:14m:42s Natalie Smith (3)
1h:19m:07s Chris Smith (23)
David Good, Deborah Pratley, Andy Boysan, Nick Buss, Ian Smith, Peter Willoughby
Sun 1stBeaulieu 1/2 Ironman
Jenny Williams, Nadia Saba-Dixon, Ruth Bradbrook
Sun 1stBurnham Sprint Triathlon
1h:00m:58s Eric Downey (3)
1h:18m:32s Paul Hirst (?)
1h:27m:18s Nina Killick (175)
John Milkins, Robin Smith
May 2008
Sun 25thEuropean Duathlon Championships
Sun 25th Gloucester Sprint
58m:51s Eric Downey (4)
58m:56s Matthew Leathwood (5)
59m:33s Andy Bullock (?)
1h:02m:23s Rachel Leathwood (1)
1h:05m:26s Steve Adams (41)
1h:08m:58s Natalie Smith (6)
Dene Percy, Patrick Newman, Anastasia Ireland, John Milkins, Britta Maria Sorensen, Justin Sanderson, Sophie Leney
Sun 25thSalisbury Fast Twitch Triathlon
Sat 24thIronman Lanzarote
Paul Hawkins, John Matthews
Sat 24thThornbury 10mile TT (U7b)
John Milkins
Sun 18thMarazion Middle Distance Tri
Jonathan Jones, James Burniston
Sun 18thTaunton Deane Sprint Triathlon
John Milkins
Sun 18thTewkesbury Tri Sprint
1h:00m:30s Eric Downey (8)
Andy Bullock, Justin Sanderson
Sat 17thEton Super Sprint
1h:23m:25s Nina Killick (4)
Sun 11thExe Valley Sprint Triathlon
1h:13m:52s Steve Adams (30)
Sun 11thETU Champs, Lisbon
2h:19m:30s Eric Downey (21)
Katherine Broomhall
Sun 11thHelston Triathlon
Sun 11thRadstock 29mile TT
John Milkins
Sun 11thLydney Sprint Triathlon
1h:09m:13s Natalie Smith (2)
Tim Gomez, Deborah Pratley
Mon 5th Springfield Sprint
1h:17m:53s Chris Smith (87)
1h:19m:08s Piers Calascione (97)
Paul Hirst, Ian Smith, Paul Winteringham, Alex Moyle, Chris Lewis, Nick Chadwick, Nick Buss, Peter Willoughby, Mike Hall
Sun 4thForest of Dean Spring Classic Cyclosportive
Ivan Collin, John Russell
Sun 4thNew Forest Olympic Distance Tri
2h:03m:57s Nick Vaughan (48)
Kuok Yuen Teh, Lee Woodland, Rob Dixon
Sun 4thBurnham 25mile TT
John Milkins
April 2008
Sun 27thWhite Horse Challenge Cyclosportif
4h:54m:01s David Joyner (64)
Paul Hawkins
Sun 27thASA SWR Pool Challenge (5K)
1h:13m:12s David Oziem (8)
Sun 27thStratford-on-Avon Shakespeare Half Marathon
1h:27m:00s Matthew Bisco (31)
Sun 20thWinchester Fast Twitch Triathlon
1h:47m:38s Rachel Leathwood (5)
Dan Phillips, Marcus Mumford, Neil Bromwich
Sun 20thCambridge Duathlon
Sun 20th7th ISCA Duathlon
Clare Wilding
Sun 20thFrenchay 10km
37m:40s Eric Downey (7)
Deborah Pratley
Sun 20thNorth Cornwall Tor
6h:52m:42s David Oziem (8)
Natalie Smith
Sun 20thIronman 70.3 China
5h:08m:59s Richard Greaves (14)
Sun 13thNational Duathlon Champs
Sun 13thBurnham Aquathon
55m:21s Eric Downey (2)
Anastasia Ireland
Sun 6thSwindon Duathlon
2h:01m:20s James Leith (8)
2h:17m:15s Ivan Collin (72)
Kuok Yuen Teh, Matthew Leathwood, Katherine Broomhall
Sun 6thHungerford Fast Twitch Triathlon
23m:45s Steve Adams (20)
Sun 6thMarathon de Paris
3h:26m:30s Adam Whittle (4873)
Sun 6thTaunton Half Marathon
1h:23m:29s Andy Bullock (30)
1h:23m:56s Neil Williams (32)
1h:43m:06s Catherine Williams (?)
2h:33m:27s Vicky Pyne (366)
Nadia Saba-Dixon, Ali Bradburn, Tim Gomez
March 2008
Sun 30thHogweed Hilly Half Marathon
1h:20m:58s Kuok Yuen Teh (1)
1h:27m:41s Ivan Collin (11)
2h:07m:39s Nina Killick (193)
Sun 30thCheshire Cat Sportive
David Oziem
Sun 30thOver the Hill Duathlon
1h:35m:36s Eric Downey (2)
Mon 24thYeovil 10k
Dan Phillips
Mon 24thSteyning Duathlon
Sun 16thBath Half Marathon
1h:21m:01s Ivan Collin (162)
1h:24m:03s Eric Downey (249)
1h:29m:55s Tom Spicer (559)
1h:34m:29s Bruce Willerton (939)
1h:34m:38s Matthew Bisco (834)
1h:36m:31s Adam Whittle (1266)
1h:39m:58s Elly Gray (1698)
1h:41m:30s Patrick Durkin (1856)
1h:45m:01s Andrew Parsons (2740)
1h:46m:00s Chris Vernon (?)
Alison Morris, David Hodgson, John Anderson, Jonathan Riley, Rob Adams, Oliver Johnston, Kim Ingleby, Peter Lovell, Steve Macdonald, Matthew Leathwood, Jesse Davies, Neil Bromwich, Nick Buss
Sun 16thCheddar Aquathlon
46m:18s Nina Killick (43)
Jake Stapleton, Katherine Broomhall
Sun 16th Forest of Dean Half Marathon
1h:23m:49s Steve Adams (27)
1h:24m:36s Nick Vaughan (33)
Karl Rust, Chris Smith, Lee Woodland, Marcus Mumford, Andrew Edwards, Jenny Williams, James Pheasant, Anastasia Ireland
Sat 15thBallbuster Duathlon
3h:32m:43s Matthew Bisco (92)
Sun 9thThe Grizzly
2h:47m:25s Steve Adams (49)
Karl Rust
Sat 8thClumber Park Duathlon
Sun 2ndMarat
3h:44m:22s Duncan Bates (3230)
Luke Taylor
February 2008
Sat 23rdAUDAX Gospel Pass
David Oziem
Sun 17th Tough 10
59m:03s Kuok Yuen Teh (8)
1h:01m:36s Matthew Leathwood (19)
1h:09m:25s Stephen Tarling (129)
1h:11m:29s Rachel Leathwood (15)
1h:11m:55s Phil Brooks (?)
1h:27m:20s Mark Hillier (?)
Tim Gomez, Martin Hollamby, Patrick Newman, Karl Rust, Paul Hawkins, Dan Phillips
Sun 10th Dursley Dozen
1h:32m:00s Andy Bullock (35)
Nadia Saba-Dixon, Tim Gomez, Martin Hollamby, Paul Hawkins
Sat 2ndKinloch Olympic Distance
2h:41m:00s Bruce Willerton (56)
January 2008
Sun 27thThe Tough Guy
Kim Ingleby, Daniel Carr
Sun 13th Rough & Tumble
Daniel Carr
Tue 1stThe Hangover 10k
Tim Gomez, David Good

Result pages

Result list recent changes

Rosemary Obey finished North Bristol Triathlon
Michael Hodges finished North Bristol Triathlon
Andrew Bull finished Ironman Wales
Andrew Bull finished Cotswold Classic
Nick Roberts finished Ironman Copenhagen
Simon Rustom finished London Triathlon
Simon Rustom finished London Triathlon
Rob Smith finished Ironman Copenhagen
Rob Smith finished Swashbuckler Middle Distance
Sal Craig finished North Bristol Triathlon
Sal Craig finished Bristol Half Marathon